Site in contructie!

Școala “Sfântul Ierarh Nicolae” Arad are ca misiune asigurarea unei educații de calitate, centrată pe elev și formarea tinerilor cu înalte principii morale, cu suflet frumos, oameni puternici, echilibrați şi responsabili.

Specificul şcolii noastre este dat de perspectiva generală a pedagogiei creştine asupra educaţiei, precum şi de valorificarea tradiţiilor culturale româneşti în învăţământ. În viziunea noastră, educaţia de calitate nu poate face abstracţie de dimensiunile sufleteşti profunde şi de tradiţia naţională.

În şcoala Sf. Ierarh Nicolae, copiii vor regăsi simplitatea şi curăţenia copilăriei adevărate! Aici filtrăm influenţele negative, umane şi tehnologice, teoretice şi practice, având ca scop prioritar protejarea inocenţei copiilor noştri.

Aceasta este şcoala în care perspectivele deconstructiviste ale relativismului şi secularismului nu îşi au locul, abordarea noastră fiind ancorată în principiile Adevărului creştin. Punem în acelaşi timp accent pe valorile tradiţionale româneşti, cultivăm respectul faţă de Familie, Şcoală şi Biserică, pilonii pe care s-a construit neamul nostru.

Dacă vă doriţi o şcoală unde copilul tău să înveţe despre lucrurile cu adevărat importante, să dobândească principii morale şi etice sănătoase pentru a deveni un adult educat, demn şi responsabil, contactaţi-ne!